Knap er vi begyndt at rulle 100G ud i datacentrene, før der kommer 400G: Cisco har netop annonceret de første Nexus-switche med 400G, og de kommer i to familier, hvoraf én kan køre ACI, mens den anden ikke kan.

ACI-switchene (Nexus 9300-GX) inkluderer en lille spine med 16 x 400G (40/100/400), og det er godt nok meget båndbredde, men det er ikke særlig mange porte, så den vil i praksis være for lille til nogle kunder (ca 8 rack i single-pod, ca 6 rack i multi-pod), men rigelig stor til mange danske. Og så er der en ny leaf med 28 x 100G downlinks og 8 x 400G uplinks.

Non-ACI-switchene (Nexus 3400) er en spændende modulær switch med 8 slot, der hver kan være 16 x 400G, så her får man virkelig meget båndbredde og pænt mange porte, og en 32-ports fixed switch, hvor alle porte kan køre 400G.

Cisco er ikke de første med 400G, men de gør et nummer ud af, at de til gengæld har gjort det Rigtigt(™). Det inkluderer bl.a. at de bruger QSFP-DD  hvor nogle af konkurrenterne bruger OSFP, og at de arbejder på BiDi, hvor man med konkurrenterne typisk er nødt til at bruge MPO-kabler på multimode. Derudover er der som vanligt flere features på Ciscos egne ASICs end på konkurrenternes merchant silicon, som fx streaming telemetry, smart buffering etc.

-A